13 Ağustos 2021 Cuma

Youtube'da kanala nasıl abone olunur, abonelik ücretli mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Youtube videolarında sıkça duyduğumuz bir ifade var "lütfen kanalıma abone olmayı unutmayın" şeklinde. Bu ifadeyle Youtube yayıncısı kişi kendisini takip etmemizi, yani kanalına abone olmamızı istemektedir. Kanal aboneliği denilen şey o kişinin kanalını takip etmekten ibarettir. Sosyal medyada nasıl bir kişiyi takip ettiğinizde o kişinin paylaştıkları ana sayfanıza düşüyorsa, Youtube'da da abonesi olduğunuz kişilerle ilgili bildirimler alır ve yeni videolardan haberdar olmuş olursunuz. 

Kanala abone olmak oldukça basittir. İzlediğiniz videonun hemen altında "abone ol" butonu olur. Buna dokunduğunuzda abone olmuş olursunuz. Ya da kişinin kanalına girersiniz ve abone ol butonunu sayfasında direkt görürsünüz. Görüldüğü üzere abone olmak oldukça kolay. Youtube'da abonelikten nasıl çıkılır?

Daha önce abonesi olduğunuz kişinin sayfasına girin.Abone olundu yazısına dokunun. Abonelikten çıkmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Abonelikten çık dediğinizde kişiyi takipten çıkmış olursunuz. Yani kanal aboneliğiniz iptal olur. Kanala abone olmak ücretli midir, kanal aboneliğinden para kesilir mi?

Normalde Youtube'da herhangi bir kanala abone olmaktan dolayı ücret kesilmezdi. Fakat artık ücretli kanallar da mevcut. Bunlara abone olmak ücretsiz fakat abone butonunun yanında "katıl" butonu da bulunmakta."Katıl" dediğinizde kanalın ücretine dair bir bilgilendirme alırsınız. Örneğin aşağıdaki örnekte aylık 15 tl kesileceği söylenmektedir. Bu aşamaları onaylamadığınız sürece sizden bir ücret kesilmez. Fakat ücretli hizmeti bulunan kanalların "katıl" butonuna tıklayıp ücretle ilgili kısımları onaylarsanız ve Google hesabınızda para varsa ücretli aboneliğiniz başlar. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi kanal ücretli dahi olsa sadece "abone ol" demekle ücretli üyelik başlamaz. İnternette yaptığınız her işlemde onay kısımlarına dikkat ettiğiniz sürece kolay kolay hesabınızdan ücret kesilmez. Fakat bir dikkatsizlikle onayladığınız şeyler bazen bakiyeniz olması durumunda hesabınızdan para çekilmesine sebep olabilir. 


Youtube üyeliği ücretli mi?

Youtube standart üyeliği ücretsizdir. Fakat Premium Youtube Music hizmeti ve Reklamsız Youtube üyeliğinin ücrete tabi olduğunu belirtmek gerekir. Bu hizmetleri aldığınızda da kredi kartı gibi bilgileri girmeniz gerekir. Konunun genelinde anlattığımız "kanal abonelikleri" ise şimdilik ücretsizdir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Youtube'a nasıl üye olunur? Youtube hesabı nasıl açılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bugün sizlere Youtube'a nasıl üye olunur, Youtube'da etkin bir şekilde gezinmek ve yorum yapmak için gerekli olan Youtube üyeliği nasıl açılır adım adım anlatacağız. Sonraki konularda Youtube kanalı nasıl açılır, nasıl paylaşım yapılır gibi konuları da işleyeceğiz. Şimdilik en basit haliyle Youtube üyeliği açmak isteyenlere sistemi anlatacağız.

Şunu belirtmek gerekir ki Youtube üyeliği eskiden özel olarak alınması gereken bir şeydi. Fakat zamanla tüm Google hizmetleri gibi Youtube da Google hesabına bağlandı. Dolayısıyla sahip olmanız gereken Google hesabıdır. Google hesabı açmak demek Youtube hesabı açmak demektir aynı zamanda. 

https://accounts.google.com/signup adresine giriyoruz. 
Google hizmetlerinde ve mail gönderirken görünmesini istediğimiz adımızı ve soyadımızı yazıyoruz. Bu aynı zamanda Youtube'da üyelik adımız olarak görünecektir. Yorum yaptığımızda vs. bu isim görünür. Kullanıcı adı ise mail içindir. Mailinizde kullanmak istediğiniz ismi Türkçe karakter kullanmadan yazın. Eğer başkası tarafından kullanılsan bir hesapsa başka bir kullanıcı adı bulun. Tekrardan belirtmemiz gerekir ki bu mailiniz içindir. Örneğin "x@gmail.com" şeklinde görünür mailiniz. 

Ardından şifre belirleyin ve "onayla" bölümüne şifrenizi aynı şekilde tekrar girin. Sonrasında ileri deyin. Ardından standart üyelik prosedürlerini geçeceksiniz. Telefon girmek zorunlu değildir, fakat ilgili alanı "atla" diyerek atlayamıyorsanız telefon girmek zorunlu hale gelmiş demektir. Fakat şimdilik böyle bir zorunluluk olmadığını biliyoruz. Google üyeliği tamamlandığında Youtube üyesi sayılırsınız artık.
İnternet tarayıcısından girdiğinizde sağ üstte profil isminizin baş harfini görürsünüz. Tıklayıp kamera simgesine dokunup profil fotoğrafı belirleyebilirsiniz. Google Hesabınızı yönetin diyerek Google Hesabınızı düzenleyebilir, şifre değiştirebilir, isminizi değiştirebilirsiniz. Google Hesabınızı bu adresten yönetebilirsiniz: https://myaccount.google.com/

Bu adresten çeşitli bilgileri değiştirebilirsiniz. Bundan böyle Youtube'da profilinizle gezinebilir, yorum yapabilir, kanallara abone olabilir, kanal açabilir, video yükleyebilirsiniz. Youtube ile ilgili daha fazla konuya youtube etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Instagram'da arama ve gezinme geçmişi nasıl silinir?

Sponsorlu Bağlantılar

Instagram'da bir şeyler yazdığımızda onunla ilgili kişiler, etiketler vs. çıkar. Bunlara tıkladığımızda bunlar arama bölümünde, gezinme geçmişinde görünür. Belli başlı profilleri arama bölümünde aratıp o kişilerin profilinde geziniyorsak bu kişiler de arama bölümünde karşımıza çıkar. Arama bölümüne dokunduğunuzda daha önce arattığınız şeyler önünüze serilir. Eğer bunları geçmişten temizlemek istiyorsanız yöntem oldukça kolay. 

Instagram arama geçmişi silme 2021

Arama bölümüne gitmek için büyüteç simgesine dokunuyoruz. Ardından arama bölümüne dokunuyoruz. Arama bölümüne dokunduğumuz gibi daha önce arayıp tıkladığımız hesap, ses, etiket, yerler gibi şeyleri göreceğiz. Bunların içinde tek tek kaldırmak istediklerimiz varsa eğer karşılarında yer alan x (çarpı) simgesine dokunuyoruz. Eğer tek tek kaldırmak yerine geçmişi tamamen kaldırmak istiyorsak "tümünü gör" diyoruz.Sonraki ekranda "tümünü temizle" diyoruz. 

Bu şekilde instagram geçmişi tamamen silinmiş olur. 

Sponsorlu Bağlantılar

11 Ağustos 2021 Çarşamba

Telegram'da engellendiğini anlamanın yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında birbiriyle iletişim kurmak istemeyen kişilerin başvurduğu seçeneklerin başında gelir kişi engellemek. Bizler başkalarını engelleyebildiğimiz gibi başkaları tarafından engellenebiliriz de. Peki engellendiğimizi nasıl anlayacağız? Bir süredir ortalıkta görünmeyen biri için içimize bir kuşku düştü ve acaba beni engelledi mi diye soruyoruz, nasıl anlayacağız bunu? Birinin beni Telegram'da engellediğini nasıl anlarım?

* Eğer bir gün öncesine hatta bir iki hafta öncesine kadar konuştuğunuz birinin Telegram son görülmesi "son görülme uzun zaman önce" şeklindeyse sizi engellemiştir. Fakat son görüşmenizin üzerinden ya da o kişinin Telegram'a son girişinden bu yana 1 ay geçmişse ve son görülme uzun zaman önce yazıyorsa bu engellediğine kesin işaret değildir. Çünkü 1 aydan uzun süre Telegram'a girmeyenlerde de bu ifade görünür. 

* Telegram araması yaparak o kişinin engelleyip engellemediğine dair bir işaret alabilirsiniz. Aradığınızda "üzgünüz gizlilik ayarları sebebiyle arayamazsınız" gibi bir ifadeyle karşılaşırsanız ya sizi engellemiştir ya da gizlilik ayarlarını değiştirmiş ve aramayı herkese (ya da sadece size) kapatmıştır.

* Engellendiğiniz zaman karşı tarafın profil resmi ortadan kaybolur ama bu tek başına yeterli bir bilgi değildir. Telegram'da profil fotoğraflarını istediğiniz kişi için açıp istediğiniz için kapatabiliyorsunuz. 

Yine de tüm verileri bir araya getirdiğinizde engellenip engellenmediğinize dair bir fikir uyanabilir. Özellikle engellediğini düşündüğünüz kişinin 1 saniye ile 30 gün aralığında Telegram'a girdiğini kesin olarak biliyorsanız ve bir anda son görülme uzun zaman önce yazıyorsa engellendiğinize dair en net işaret bu olabilir. 

Telefonunuz başkalarının da eline geçiyorsa Telegram şifre koyma konusuna göz atabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

4 Ağustos 2021 Çarşamba

Telegram uygulamasına nasıl şifre konur?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer telefonunuz birden fazla kişinin elinde dolanıyorsa bazı uygulamalara şifre koymanız gerekebilir. Telegram da mesajlaşma uygulaması olduğuna göre içinde birçok özel yazışmanız ve önemli dokümanlarınız olabilir. Telefona konulan ekran kilidi haricinde Telegram'a da şifre koymak mümkün. Nasıl yapıldığına birlikte bakalım. 

Telegram/ayarlar/gizlilik ve güvenlik sıralamasını takip ediyoruz ve güvenlik başlığı altında "uygulama kilidi" yazısına dokunuyoruz. 


Uygulama kilidinin aktif olmadığını göreceğiz. 
Sağa kaydırdığımızda aktif olacak ve uygulamaya girişte istenecek parolayı gireceğiz. Bu Telegram'a giriş parolası olacak, bu yüzden unutmayacağınız bir şifre koyun. Sonraki ekranda parolanızı tekrar girin. 
Böylelikle Telegram uygulamanıza parola koymuş olacaksınız. Sonraki ekranda uygulama şifresinin ne zaman devreye gireceği ile ilgili birtakım ayarlar göreceksiniz. 
Eğer Telegram uygulamasına koyduğunuz şifreyi kaldırmak, iptal etmek istiyorsanız görselde gördüğünüz "uygulama kilidi" karşısındaki işareti sola kaydırın. Bu şekilde şifrenin aktifliğini iptal edebilirsiniz.

Telegram uygulamasına şifre koyduğunuzda bundan böyle Telegram üst bölümünde kilit simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda Telegram kilitlenir. Bu şekilde kilitlenme süresini beklemeden manuel olarak istediğiniz zaman uygulamayı kilitleyebileceksiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

3 Ağustos 2021 Salı

Chrome ve Firefox'ta indirilen dosyalar nasıl bulunur?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızda Chrome, firefox'ta bir şeyler indirdiniz ama dosyalar nereye gitti bilmiyorsunuz. Nerede bu dosyalar? Gelin birlikte bakalım. Chrome, firefox ya da başka bir tarayıcı kullanıyorsanız tarayıcınızı açıp CTRL tuşu ile birlikte J'ye basın: CTRL + J. 

Chrome'da ctrl ile birlikte j'ye tıkladığımızda chrome://downloads/ adresi açılır, yani chrome indirilenler.İndirdiğimiz dosyayı burada görebiliriz. Klasörde göster diyerek dosyanın indiği klasörü görebiliriz. Tıkladığımızda bizi Windows'un "indirilenler" klasörüne götürüyor. Demek ki Chrome'da herhangi bir ayar yapılmadığı sürece indirdiğimiz dosyalar "indirilenler" klasöründe görünüyor. 

Firefox'ta da aynı şekilde ctrl + j dediğimizde firefox indirilenler bölümü açılır.

Dosyamızı burada görebiliriz, indiği dosyayı da görebilmek için dosyaya sağ tıklar ve bulunduğu klasörü aç deriz. Bu da bizi Windows'un "indirilenler" klasörüne yönlendirdiğine göre, çoğu tarayıcıda inen dosyaların otomatik olarak windows indirilenler bölüme gittiğini söyleyebiliriz.

Windows 10'da "aramak için buraya yazın" bölümüne "indirilenler" yazarak ilgili dosyaya gidebilir ve internetten indirdiğiniz şeylere bakabilirsiniz. Şunu da bilmek gerekir ki Chrome ve Firefox'ta başka bir ayar yaptığınızda dosyalarınız başka bir klasöre inebilir. Chrome'da ayarlar/gelişmiş/indirilenler bölümünden bu ayarı değiştirebilirsiniz. Firefox'ta ise Ayarlar/indirme bölümünde dosyaların standart olarak indirileceği klasörü değiştirmeniz mümkün. 

Sponsorlu Bağlantılar

31 Temmuz 2021 Cumartesi

Telegram'da profil linki oluşturma ve paylaşma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram'da diğer sosyal mecralarda olduğu gibi hesabınızın bir bağlantısı olmasını isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Profilinizin bir linkinin olması için öncelikle bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. Kullanıcı adınız olmadan profil linkiniz oluşmayacaktır. Bunun için ayarlara gidiyoruz. Yok kullanıcı adı yazan bölüme dokunuyoruz. Türkçe karakter içermeyen ve en az 5 karakterden oluşan bir kullanıcı adı belirliyoruz. Eğer kullanıcı adı başkası tarafından alınmışsa sistem kullanıcı adınıza müsaade etmeyecektir. Uygun bir kullanıcı adı belirledikten sonra onay simgesine dokunun, böylelikle bir kullanıcı adınız olmuş olacaktır. 
Kullanıcı adımızı oluşturduk, peki profil linkimiz nasıl olacak? Telegram'ın standart linkleri https://t.me/kullanıcıadı şeklindedir. Yukarıdaki örnekte kullanıcı adı olarak "kullaniciadinizzz" yazdık ve kırmızı alanda da gösterildiği gibi profil linkimiz "https://t.me/kullaniciadinizzz" olarak göründü. https://t.me/ sonuna kullanıcı adınızı yapıştırabileceğiniz gibi profil linkinizi yine bu bölüme gelerek de alabilirsiniz. 

Bu şekilde kullanıcı adı belirleyip profil linkinizi birileriyle paylaştığınızda, başkaları sizle sohbet başlatabilecektir. Örneğin bir web siteniz var ve bir hizmet veriyorsunuz, Telegram linkinizi bu şekilde paylaşıp kişilerin size online soru sormasını sağlayabilir ve yakın temaslı iletişim kurabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram video boyutu küçültme ve video kesme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram'da video yollarken boyut küçültebilir ya da videonun belirli bir bölümünü kesip atabilirsiniz. Bu sayede hem daha hızlı transfer edersiniz hem mobil veriyi idareli kullanırsınız hem de karşı tarafın cihazında daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Videonun belirli bir bölümünü atarak videonun sadece ilgilendiren bölümünü izlemesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem mobil Telegram uygulamasından yapılmaktadır. 

Öncelikle gönderilecek videoyu seçiyoruz ve göndermeden önce aşağıda işaretlediğimiz çark simgesine dokunuyoruz. Buradan dilersek daha küçük boyut diyerek videonun boyutunu küçültebilir ve sonrasında karşı tarafa gönderebiliriz.

Video kesme nasıl yapılır?

Telegram'da video kesme için yollanacak videoyu seçip göndermeden önce ayarlama yapıyoruz. Videoyu göndermeden önce yukarıda gösterdiğimiz gibi işaretli alanlardan tutup sağa sola çekiyor ve videonun sadece belirli bir bölümünü gönderebiliyoruz. Bu şekilde videolarınızı rahatlıkla kesebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram test ve anket oluşturma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram gruplarında, kanallarında test ve anket oluşturabilirsiniz. Gruplarda yöneticiler ve yöneticiler izin verdiği sürece kullanıcılar da anket ve test oluşturabilirler. Testler de anket bölümünden hazırlanmaktadır. Nasıl yapıldığına hemen bakalım.

Telegram'da nasıl anket oluşturulur?

Eğer Pc Telegram kullanıyorsanız gruptayken sağ üst köşede üç nokta simgesine, ardından "anket oluştur" a tıklayın.


Mobil  Telegram kullanıyorsanız mesaj yazın bölümünde ataş simgesine, ardından çıkan seçeneklerden "anket" e dokunabilirsiniz. 


Soru bölümüne anket sorusunu yazın. Örneğin internetdostu'nu beğeniyor musunuz? şeklinde bir soru yazdık. Anket ayarları bölümünde "bir seçenek ekle" yazan bölüme Evet yazıyoruz, sonra yeniden "bir seçenek ekle" bölümüne bir de Hayır yazıyoruz. Böylelikle iki seçenekli bir anket oluşturuyoruz. Fikrini gizli şekilde ifade etmek isteyenlere imkân tanımak için "anonim oylama" diyoruz. Eğer siz kimin ne oy verdiğini görmek isterseniz anonim oylama tikini kaldırmanız gerekir. Diğer seçeneklere dokunmadan oluştur dediğimizde anket oluşturma işlemimiz tamamlanmış oluyor. 


Telegram'da test oluşturma

Soru cevaplardan hoşlanıyor ve grubunuzdakileri teste teşvik ediyorsanız eğer Telegram'ın test oluşturma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Test oluşturma anket bölümünden yapılmaktadır. Yukarıdaki işlemleri takip edip anket oluşturma bölümüne gelin. 


Anket bölümünü açıyoruz ve soru olarak güneş sisteminde kaç gezegen var? şeklinde sorumuzu soruyoruz. Birkaç yanıt eklemek için anket ayarları bölümüne 9,8,7 şeklinde seçenekler ekliyoruz. Ayarlar bölümünde test modunu seçiyoruz. Ardından doğru seçeneği 8 olarak işaretliyoruz. Açıklama bölümüne yanlış cevap verildiğinde yazılacak ifadeyi isteğe bağlı olarak yazıyoruz. Örneğin: Güneş sistemine çalışmalısın gibi. Anonim oylamayı yine işaretleyip işaretlememe hakkımız var. Eğer kimin ne cevap verdiğini görmek istiyorsak anonim oylama tikini kaldırıyoruz. Anketi oluştur diyoruz ve test anketi gruba gönderilmiş oluyor. Yukarıdaki örnekte doğru seçeneği 8 olarak işaretlemiştik. Şimdi testimizin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için bilerek yanlış cevap olan 7'yi seçelim. 


Görselde de gördüğünüz gibi soruya yanlış cevap verdik ve güneş sistemine çalışmalısın şeklinde bir uyarı aldık. Bu şekilde sizler de Telegram gruplarında test oluşturabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

27 Haziran 2021 Pazar

Binance üyelik işlemleri nasıl yapılır? Binance kaydolma

Sponsorlu Bağlantılar

Kripto paralarla ilgilenip Binance'ı bilmeyen yoktur. Binance çoğu kullanıcı tarafından güvenli bulunan ve en çok işlem yapılan kripto para borsası olarak bilinir. Birçok ülkede işlem yapılabilmekte ve dil destekleri sunulmaktadır. Hatta Türk kullanıcılar için özel olarak tr.binance.com'u hizmete sokmuşlardır. Hem binance.com hem trbinance.com'a üyelik adımları aynıdır. Bu sistemlere üye olurken şifrelerinizi, size verilen google doğrulama kodlarını güvenli bir yerde saklamalısınız, yoksa hesabınıza ulaşamama olasılığınız artar. Şimdi aşağıda binance.com'a nasıl üye olunur adım adım görelim.

Site üzerinden üye olacaksanız www.binance.com sitesine giriş yapın. Eğer uygulama üzerinden kayıt olacaksanız https://www.binance.com/tr/download sitesinden appstore ya da google play seçeneğinden ilerleyip uygulamayı indirebilir ve kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. Binance'ta yapacağınız işlemlerin komisyon ücretleri vardır, bu komisyonları daha az ödemek için referanslı linklerden üye olunması önerilir. https://accounts.binance.com/tr/register?ref=YZMGX1JY buradan üye olduğunuzda ödeyeceğiniz komisyonların %10'u size geri ödenir. Uygulamadan üye olacaklar ise referans bölümüne YZMGX1JY yazarak %10 komisyon indiriminden faydalanabilirler. Referanslı üye olmazsanız eğer komisyonun tamamını Binance'a ödersiniz.
E-posta bölümüne mail adresimizi yazıyor ve bir şifre belirliyoruz. Referans kimliği bölümüne ise yukarıda değindiğimiz gibi YZMGX1JY yazdığınızda "komisyon indirimi oranınız %10" şeklinde yazacaktır. Bu referans linki/kodu ile üyelikte alabileceğiniz en yüksek tutardır. e-posta, şifre ve referans bölümünü doldurduktan sonra "hesap oluştur" diyebilirsiniz. Yapboz doğrulaması ile ilk defa karşılaşanlar bunu nasıl yapacağını bilemeyebilirler. Robot olmadığınızı sisteme kanıtlamak için yapmanız gereken bir işlemdir bu. Yapbozu tamamlamak için kaydırın yazısının yanındaki oku yukarıda yerinden çıkarılmış parçayı denk getirecek şekilde kaydırın. Yerine oturduğunda sonraki aşamaya geçilecektir. 

Bu aşamada üyelik için yazdığınız maile bir kod gelecektir. Eğer Binance'tan mail gelmezse mailinizin spam bölümünü kontrol edin. Gelen kodu Binance'ta istenen yere girdiğinizde Binance kayıt işlemleriniz tamamlanmış olacak. 

Binance şimdilik kimlik yüklemeyi zorunlu kılmamaktadır. Fakat belli miktarın üzerinde işlemler için ya da bankadan para transferi için kimlik doğrulaması istemektedir. Binance'ta işlem yapmak için para yatırabilir ya da diğer borsalardan (ya da arkadaşınızdan isteyerek) coin transferi yapabilirsiniz. Para yatırma ve diğer konular için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

24 Mayıs 2021 Pazartesi

Kumandanın çalışıp çalışmadığı kamera ile nasıl test edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen elektronik aletlerimiz çalışmaz olur. Bozuldu mu, pili mi bitti anlamak zor olur. Kumanda için de böyle bir durum söz konusudur. Kumandanın çalışmasında bir sorun olup olmadığını kamerayla test edebiliyoruz. Kamerası olan bir cihazın (örneğin akıllı telefon) kamerasını açıyoruz ve herhangi bir fotoğraf ya da video çekimi yapmadan o şekilde bekliyoruz. Kumandanın tuşlarına basıp kameraya tutuyoruz. 
Bir yandan izliyoruz tepkiyi. Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz kumanda ışığını normalde çıplak gözle göremiyorduk. Fakat kameraya tutunca görebildik. Bu şekilde televizyon, led ya da diğer kumandaları kameraya tutup kumanda tuşlarına basıp sinyal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde pilin çalışıp çalışmadığı da teyit edilmiş olur. Fakat bu sinyale rağmen kumanda ile cihaz arasında bağlantı kurulamayabilir, bu durumda işin ehline danışmak gerekebilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

23 Mayıs 2021 Pazar

Facebook hesabını Google'dan gizlemek ya da göstermek

Sponsorlu Bağlantılar

Google'da görünür olmak bazen sorun bazen avantajdır. Kimi gizlenmek kimi görünmek ister. Konu içerisinde bahsedeceğimiz ayar sadece Google ile sınırlı değildir. Yandex, bing, yahoo ve diğer arama motorlarını da etkileyecektir bu ayar. Facebook hesabınızın Google'da görünmesini mi istiyorsunuz yoksa gizlenmesini mi? Her ikisi için de bu ayarın nerede yapıldığına bakalım. Android tabanlı Facebook uygulamasında şu adımlar izlenebilir:

Sağ üst köşede üç çizgili hamburger menüye, ardından ayarlar ve gizlilik altında ayarlar'a dokunuruz.


Gizlilik başlığı altında Gizlilik Ayarları'na dokunuruz. 


İnsanlar seni nasıl bulabilir ve seninle nasıl iletişim kurabilir? başlığının en altında "Facebook'un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesini istiyor musun?" şeklinde soruya cevap vermek için buraya dokunuyoruz. 
Aşağıdaki görselde olduğu gibi "facebook'un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesine izin ver" karşısı işaretliyse eğer Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında isminiz çıkabilir. Facebook hesabım google'da çıksın diyenler görseldeki gibi yapmalılar ayarlarını. 


Facebook hesabım Google'da çıkmasın, gizlensin diyenler ise bu işareti tersine çevirebilir yani kapatabilirler. Bu sayede hem Google'da hem diğer arama motorlarında çıkmamanız gerekir. 

Uygulama yerine facebook.com üzerinden giriş yapanlar; ayarlar ve gizlilik/ayarlar/gizlilik sıralamasını takip edip "İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir ve Seninle Nasıl İletişim Kurabilir?" başlığı altında aynı ayara ulaşabilirler. 

Sponsorlu Bağlantılar

22 Mayıs 2021 Cumartesi

MEXC (MXC) borsası referans kodu nerede yazar? Mexc davet kodu nasıl alınır?

Sponsorlu Bağlantılar
Mexc global referans kodu arıyorsanız mexc-200 yazabilirsiniz. Mexc referans kodu, mxc davet kodu, mexc referans kimliği ifadeleri hepsi aynı anlama gelir. 

Yazıya başlamadan önce mxc.com olarak bilinen borsanın adının mexc.com olarak değiştiği bilgisini verelim. 


Aşağıdaki yazı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde referanslı üye olmak isteyenler için davet kodlarını vereceğiz. İkinci bölümde ise mexc üyeliği olanların referans kodlarını nasıl oluşturup paylaşacaklarını yazacağız.

1-) Mexc (mxc) borsasına referanslı üye olmak

Siteden giriş yapacaklar aşağıdaki mxc (mexc) davetiye linkini kullanabilirler.  https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=mexc-200  linkine tıkladığınızda üyelik formunda davet kodu mexc-200 yazacaktır, geri kalan e-posta, parola gibi bilgilerinizi de girip üye olduğunuzda indirimli üye olursunuz. Mexc(mxc) uygulamasından üye olacaklar ise davet kodu ya da referans yazan yere elle mexc-200 yazıp formun geri kalanını doldurup üye olduklarında indirimli üye olabilecekler. Yani Mxc referans kodu mexc-200 şeklindedir. 

mexc referans kodu: mexc-200

2-) Referans kodu nerede yazar, kendi referans kodumu oluşturup nasıl paylaşırım?

Bilindiği üzere referans kodları bir siteye üye olunduğunda hem üye çekene hem üye olana kazandıran bir sistemdir. Biri herhangi bir yerde size bu linkleri yolladığında linke tıklamadan önce sizi nereye yönlendirdiğine dikkat edin. Masumane bir şekilde referans linki mi yolluyorlar yoksa oltalama tekniği mi kullanıyorlar tespit etmeniz lazım. Bu sebepten linkleri doğru okuyabilmeniz gerekir. Şimdi son zamanlarda giderek popüler olan mexc.com (eski ismi mxc.com) borsasında referans kodu nerede yazar, nasıl alınır ona bakalım.

Site üzerinden girişlerde referans kodu şöyle alınır:


Sağ üst köşede kullanıcı simgesine dokunup "arkadaşları davet etme" (arkadaşlarınızı davet edin de yazabilir) yazısına tıklıyoruz.Açılan bölümde "bağlantı" yazan yerde davetiye linki görüyoruz. Bu bizim davetiye linkimizdir. Davet koduyla üye olanları ise Yönlendirilen Kişi (ler) bölümünde görürüz. Kullanıcıların yaptığı işlemlerin size yansıyan komisyonlarını buradan görebiliriz. 

Yukarıdaki davetiye linkini ve kodunu inceleyin. Siz birine davetiye linki ya da kodu gönderebilirsiniz. Arasındaki fark nedir? 

Örneğin bizim davetiye linkimiz https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=mexc-200 şeklindedir. Bu linki birine gönderip o kişinin tıklamasını sağladığınızda o kişi kayıt ekranına yönlenecek ve davet kodu bölümü otomatik olarak doldurulacak. Referans/davetiye linklerinin çalışma mantığı budur. Sizin davet kodunuzu otomatik olarak forma yazdırır. Peki uygulamadan kayıt olacaklar için çözümümüz nedir? Linkin uygulamayı açamadığı durumlarda referans kodumuzu vermek mantıklı olacaktır. Davetiye bölümüne tekrar bakalım.

Görüldüğü üzere davet kodumuz burada zaten yazmakta. Linkin sonunda gördüğünüz ifade davet kodudur ve kolaylık olsun diye hemen yanda sade bir şekilde de yazmaktadır. 

Mexc (mxc) uygulamasında davet kodu nerede yazar?
 
Uygulamada bu bölüme iki farklı şekilde ulaşılmaktaydı fakat aşağıdaki görselde işaretlediğimiz menüyü şimdilik göremiyoruz. Ana sayfadayken referral reward bölümüne tıklayıp referans bölümüne erişebiliyorduk. 


Sizdeki uygulama güncel değilse eğer muhtemelen bu bölümü göreceksiniz ama nedense güncel uygulamada referans menüsünü burada görmedik. Bunun yerine şu şekilde ulaştık: Sol üstte kullanıcı profilili simgesine dokunuyoruz öncelikle. Ardından çıkan seçeneklerden arkadaşlarınızı davet edin diyoruz. Bu şekilde de referans bölümüne ulaşabiliriz.

Bu bölümde share exclusive... şeklinde yazıya tıklıyoruz. Buna tıkladığımızda davetiye linkimiz kopyalanmış oluyor. 


Yukarıdaki örneği de dikkate alıp buradan davetiye kodunu kendiniz oluşturabilirsiniz. Linkin sonundaki (eşittir) simgesinden sonraki bölüm davetiye kodunuzdur. Ya da aşağıdaki görselde olduğu gibi bu bölümü Türkçe olarak da görebilirsiniz. Davet kodu yazan bölüm sizin referans kodunuz olacaktır. Poster paylaş, linki paylaş veya yüz yüze davet seçeneklerini kullanabileceğiniz gibi sadece davet kodu bölümünü kopyalayıp arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. 
Mexc referans kodu menüsü zaman zaman değişmektedir, bulamadıysanız yorum bıraktığınızda yeni güncellemeler ışığında konuyu derhal güncellemeye çalışacağız. 

Mexc referans kodu ne işe yarar?

Referans kodları her borsa için işe yarar. Bu davet kodları sayesinde kişiler referanslı üye olurlar ve yaptıkları işlemlerde daha az komisyon öderler. Yani referans bölümünü boş bırakmaktansa bir kullanıcının referans kodunu girmeniz daha avantajlı olacaktır.

Üye olduktan sonra coin transferi yapmak isterseniz eğer borsalar arası coin transferi konumuza bakabilirsiniz. 

En iyi borsalar arasında yer alan Gateio'ya üye olmak isterseniz Gate io referans kodu konusuna bakabilirsiniz. 

Uyarı: Kripto para borsası yüksek riskler içermektedir. Büyük kazançlar gibi büyük kayıplar da olasıdır. Mxc ya da diğer büyük borsaların hiçbirinin güvenilirliği konusunda tam emin olamayız. Bu konuda alacağınız kararların tamamen hür iradenize bağlı olduğunu hatırlatırız. 

Sponsorlu Bağlantılar

21 Mayıs 2021 Cuma

Binance borsasına havale ve eft ile nasıl para yatırılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Binance borsasına yakın zamana kadar papara ile para yüklenebilmekteydi. Resmi gazetede yayımlanan genelge sonrası bu tür aracı kurumların aradan kaldırıldığı bildirildi. Peki bankalardan direkt transfer yasaklandı mı? Hayır. Borsalar bu tür bir ödeme yöntemini sitelerinde geliştirdikleri takdirde ve bu konuda şimdilik bir yasak görünmediğine göre havale ve eft ile yara yatırılabilmektedir. Şimdilerde Binance'a para yollamak için en çok tr binance kullanılıyor. trbinance.com Binance'a bağlı olmakla birlikte trbinance'ta bulunan coinler sınırlıdır. Fakat bu hesapları birbirine bağlayıp asıl Binance hesabınıza transfer etmeniz mümkün. Aşağıda bu işlemleri anlatmadan önce belirtelim ki, trbinance hesabına havale yapmak için T.C no girilmelidir, trbinance hesabından asıl binance hesabına transfer içinse kimlik doğrulaması (arkalı önlü fotoğraf ve profil fotoğrafı) gerekmektedir. 

Eğer siz Binance yabancı bir borsa, kimliğimi vermek istemiyorum derseniz Btcturk, Paribu gibi Türk sitelerine kaydolup herhangi bir coin alıp Binance'a coin gönderebilirsiniz. Fakat bu siteler de kimlik isteyebilmektedirler. Bunların güvenilir olup olmadıkları konusunu araştırmayı ise size bırakıyoruz. Eğer Binance'a coin göndermek isterseniz başka borsadan Binance'a coin transferi konusuna bakabilirsiniz. 

Şimdi Binance'a havale ile nasıl para yatırılır bakalım. 

Öncelikle https://www.trbinance.com'a tıklayıp "giriş yap" a diyoruz. 
Halihazırda Binance hesabınız olduğu için Binance.com hesabıyla oturum açın diyebilirsiniz. Eğer siz trbinance.com için ayrı hesap oluşturduysanız bu bilgileri girebilirsiniz. Sonraki ekranda "devam" deyiniz. 


Biz Binance.com hesabımızla oturum açmaya çalışacağız. Mail ve şifreyi giriyoruz. 2FA ayarı yapmış kişiler için "google doğrulama kodu" sorulacaktır. Google Authenticator'da beliren kod değişmeden hemen giriyoruz buraya. Burada bazen karışıklık olmakta, 2FA hatalı diyebilmekte. Hem trbinance.com hem binance.com için ayrı Google Authenticator kodunuz varsa hatalı dediğinde diğer kodu süresi dolmadan hızlıca girin. Giriş yaptıktan sonra sol üstte yatırma diyoruz.


Bundan sonrasını manuel yapmak isteyenler bankaya bizzat gidebilirler. Fakat biz artık genellikle internet bankacılığı kullandığımız için sizin de internet/mobil bankacılığınız olduğunu varsayıyoruz. Eğer Ziraat Bankası ve Vakıfbank internet bankacılığınız varsa internet bankacılığında "havale" bölümünden anında hesaba geçiş sağlayabilirsiniz. Bilindiği üzere havale aynı banka üzerinden yapılan transfer anlamında kullanılır. Eğer Ziraat ya da Vakıfbank hesabınız yoksa herhangi bir bankadan eft yapacaksınız. Yani eğer Ziraat Bankası kullanıyorsanız aşağıda gösterildiği gibi Ziraat Bankası logosuna dokunacak ve trbinance'ın ziraat bankası iban'ını alıp "havale yapacaksınız. Fakat örneğin Yapı kredi hesabınız varsa bu durumda "diğer bankalar eft" bölümüne dokunup trbinance iban numarasını kopyalayıp yapı kredi bankacılığında bu ibana "eft" yapacaksınız. Eğer Denizbank kullanıyorsanız bu durumda yine "diğer bankalar eft" bölümüne dokunup ibanı kopyalayacak ve denizbank eft gönderme bölümüne bu ibanı yazacaksınız. Eğer bankacılık uygulamanızda iban yazmak yeterli değilse ve isim de isteniyorsa mutlaka logolara tıklayıp aldığınız iban numarası ile aynı ekranda yazılı olan ismi de girmeniz gerekecektir. Örneğin şimdilik EFT bölümünde trbinance için şöyle yazmaktadır: BN TEKNOLOJİ ANONİM ŞİRKETİNot: Biz bu yazıyı yazarken burada BN TEKNOLOJİ ANONİM ŞİRKETİ yazması ileride bunun değişmeyeceğini garanti etmez. Lütfen siz bu işlemleri yaparken o an ekranda gördüklerinizi yazın. Aylar, yıllar sonra bu şirketlerin ismi değişebilir, bilgiyi direkt o ekrandan almaya çalışın. EFT bölümünde o an girilmesi gereken isim ve iban neyse onu girin ve işlemi onaylayın. Başka sitelerden, sosyal medyadan iban ve isim bilgisi alıp dolandırılmayın.

Bu meselenin anlaşıldığını düşünüyoruz. Bundan sonra kafamızda şöyle bir soru şekilleniyor. Papara gibi platformlara havale/eft yaparken açıklama bölümüne kullanıcı numaramızı yazıyorduk. Peki binance havale/eft açıklamasına ne yazacağız? Bu şekilde havale/eft yaptığımda Binance benim kim olduğumu nasıl anlayacak? Evet, işte bunun için yukarıdaki işlemleri test ettik ve açıklama bölümünü boş bırakıp ilerledik, eft ile 10 dakika içerisinde geçti hesaba paramız. 

Peki Binance bizim olduğumuzu nasıl anladı? Yukarıda da değindiğimiz gibi para yatırma için sizden T.C no istenmektedir. Bu şekilde para yatırma için trbinance'a TC no vermeniz gerekmektedir. Gelen havaleleri/eft'leri kontrol eden birim bu şekilde eşleşmeleri sağlıyor. Yaptığımız testte açıklamaya hiçbir şey yazmadan eft'mizin 10 dakika içerisinde trbinance hesabına geçtiğini teyit ettik. 

Unutulmamalıdır ki havaleleri 7/24 her saniye yapabilirsiniz ama eftler sadece bankaların "mesai saatleri içerisinde" yapılabilir. Ziraat ve Vakıf hesabınız yoksa eğer EFT'nizin bankaların mesai saatleri içerisinde olmasına dikkat edin. Ayrıca biz bu yazıyı yazarken havalelerde Vakıfbank, Ziraatbank seçenekleri mevcutken ileride daha fazla banka eklenebilir ya da silinebilir, bu bilgiyi de yatırma bölümünde öğrenmeye çalışın.

Şimdilik Binance havale ve eft ile para yatırırken komisyon almamakta fakat bankanız gönderim esnasında sizden komisyon alabilmektedir. Bu durumlar şimdilik geçerli olup ileride değişebilir.

trbinance hesabınıza para geldiğinde try pariteleriyle direkt işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat trbinance.com'da sınırlı sayıda coin/token bulunmaktadır. Dilerseniz buradan aldığınız TRY ya da coinleri asıl Binance hesabınıza transfer edebilirsiniz. 

trbinance.com'dan binance.com'a transfer nasıl yapılır?

Yatırma bölümündeyken solda Binance Transfer yazısını göreceksiniz. Binance Transfer menüsüne tıklayın. Gördüğünüz gibi "nereden" denen yerde "cüzdan" yazılı olacak, nerede bölümünde ise "Binance hesabı". Peki ne gönderiyoruz? Örneğin BUSD aldık ve bunu asıl hesaba göndereceğiz. Aşağıda %25, %50 gibi seçenekler görüyoruz. Eğer hesabımızdaki tüm BUSDları göndermek istiyorask %100 seçiyor ve onayla diyoruz. Bu aşamadan sonra Mail ve Google Authenticator bilgilerinden hangileri talep ediliyorsa bunları girin ve işlemi onaylayın. Kısa bir süre sonra buradaki try ya da coinleriniz (tabii ne gönderiyorsanız o gider) Binance.com hesabınıza ulaşacak ve global binance uygulamasında alım satımlara başlayabileceksiniz. Eğer yukarıdaki işlemleri yapacaksanız doğru yapıp yapmadığınıza emin olmak için çok küçük miktarlarla deneme yapabilirsiniz. 


Not: Kripto para borsaları ya da kripto paralarla hiçbir bağımız yoktur. Herhangi bir yatırım tavsiyemiz yoktur. Bu piyasa risklidir. Yüksek kazançlar gibi çok büyük kayıpların da olduğu, temkinli olunması gereken piyasalardır. Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmek, teyit etmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bu piyasalara vereceğiniz kimlik bilgileriniz de yine tamamen hür iradenize bağlı olup tarafımızca herhangi bu konuda bir tavsiye verilmemektedir. 

Binance'a referans kodu ile üye olmanız durumunda al sat komisyonlarınızın %10'u geri ödenecektir. Detaylı bilgi için Binance'ta referans sistemi hakkında bilgi alabilirsiniz. 


Binance referans kodu: YZMGX1JY

Sponsorlu Bağlantılar

Yandex.Metrica