23 Mart 2014 Pazar

Pin kodu değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Pin kodu değiştirmek oldukça basit bir işlemdir. Telefonunuzun güvenliğinden şüphe ediyorsanız ve pin numaranız başkasının eline geçtiyse pin kodunuzu değiştirebilirsiniz. Turkcell, avea, vodafone hangi hat sahibi olursanız olun aşağıdaki yöntemle pininizi değiştirebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun arama bölümüne girip **04*eski pin kodunuz*yeni pin kodunuz*tekrar yeni pin kodunuz# şeklinde giriş yaptığınızda pin kodunuz değişir. Eski pin kodu dediğimiz değiştirmek istediğiniz yani mevcut pin kodunuz, yeni pin kodunuz ise bundan sonra kullanmak istediğiniz pin kodudur. Yani şimdiki pin kodumuz 2222 ve yeni kullanmak istediğimiz pin kodu 3333 ise şöyle giriş yapacağız. **04*2222*3333*3333# .  Böyle yaptığınızda herhangi bir tuşa basmanıza gerek kalmadan pin parolanız değişecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

22 Mart 2014 Cumartesi

Sim kartın pin kodunun unutulması ve puk kodu öğrenme

Sponsorlu Bağlantılar

Bir süre kullanılmayan telefonlarda pin kodunun unutulduğu bir gerçektir. Pin kodu unutulduğu zaman ise birkaç alternatif bulunmaktadır. Pin kodu üç sefer yanlış girildiğinde PUK kodunun devreye girdiğini biliyorsunuz. Puk kodunu girerseniz pin kodunuzu sıfırlayıp yeni pin kodu girebilirsiniz. PUK kodu hattınızın verildiği kartın üzerinde yazılıdır. Eğer puk kodunu bilmiyorsanız bu konuda size gsm operatörünüz yardımcı olabileceği gibi hattınızın sitesinden online işlemler bölümü de yardımcı olacaktır size.

Turkcell hattınızın pinini unuttunu ve puk kodunu öğrenmek istiyorsanız Turkcell sitesinden bilgilerinizi girerek puk kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da 532'yi arayarak puk kodu öğrenip pin kodunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Avea hattı kullanıyorsanız puk kodu öğrenmek için hattınızın sitesinden online işlemler menüsünü kullanabilirsiniz ya da 550'yi arayarak bu bilgiyi elde edebilirsiniz.

Vodafone içinse yine online işlemlerden puk kodu öğrenilebilir ya da 542 aranarak bu bilgi temin edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

21 Mart 2014 Cuma

Telefondan imei sorgulama nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonunudan imei sorgulama yapabilirsiniz. Uluslararası mobil cihaz kodu anlamına gelen imei sorgulaması için telefonunuzun arama bölümünde *#06# tuşladığınızda imei sorgulama işleminiz yapılır ve imei numaranız ekranda görüntülenir. Bu sizin cihazınıza ait özel bir numaradır. Aynı numarayı kullanan başka bir telefon yoktur. Eğer başkası numaranızı klonlarsa bu durumda iki tarafa da imei uyarı mesajı atılır ve cihazların kapanacağı bilgisi verilir. Faturayla telefonu kendisinin olduğunu ispat edenlerinse hattı açık kalır. Bu yüzden imei numaranızı kimseye vermemeye özen gösterin. Cihazınız arızalandığında tamire verdiğiniz yerin güvenilir olmasına dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

5 Mart 2014 Çarşamba

Vodafone tl (kontör) gönderme ve isteme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Vodafone'dan vodafone'a kontör gönderebilirsiniz.

TL gönderme işlemini 7038'i arayıp sesli uyarıyı dinleyerek veya vodafone online işlemlerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Transfer işlemi 0,40 TL'dir. Kontör gönderdikten sonra kontörün en az 6 TL kalması gerekiyor. 1-20 TL aralığında tl transferi yapılabilir.

Vodafone tl isteme servisi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

3 Mart 2014 Pazartesi

Cep telefonu arama ve mesaj geçmişi kayıtlarına nasıl bakılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Faturalı ve faturasız cep telefonu hattı kullanıcılarının en doğal hakkıdır konuşma detaylarına ulaşmak. Herkes telefonuyla kaç dakika görüşüp karşılığında kaç tl gittiğini, kaç mesaja karşılık ne kadar kontör ödendiğini, çeşitli hizmetlerden dolayı meydana gelen kesintilerin ne olduğunu öğrenme hakkına sahiptir. Madem böyle bir hak var, kişiye düşen hat detaylarına (cep döküm) ulaşmak, görüşmelerin, hizmetlerin ne ifade ettiğini öğrenmektir. Aşağıda her bir hat için internetten görüşme detaylarına ulaşmanın yolu anlatılmıştır.

Turkcell hat özeti

http://www.turkcell.com.tr/ adresine giriş yapıp sağ üstten girişin üzerine gelip mouseu bekletin. Karşınıza gelen ekrandan telefon numaranızı ve şifrenizi yazın. Buradaki şifre Turkcell online merkezine girmek için kullanacağınız şifredir. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız "sifre" yazıp 2222'ye yollayın. Sisteme giriş yaptığınızda  hesabım menüsüne sonra da TL işlemlerime tıklayın. Soldaki seçeneklerden kullanım detayına tıklayın.Açılacak olan kullanım detayında Mart 2014, Nisan 2014 ya da sisteme giriş yaptığınız ay ne ise o ay görüntülenecektir. O bölüme tıklayarak istediğiniz ayı seçtikten sonra aşağıda Turkcell görüşme detayı bilgilerinizi göreceksiniz. "Daha fazla görüntüle" seçeneğine tıklayarak mesaj/tarifeden dolayı hangi tarihte hangi saatte sizden ücret tahsil edildiğini görebilirsiniz.

Türk Telekom görüşme detayı

https://www.turktelekom.com.tr/ sitesinin sağ üst köşesinden online işlemlere tıklayıp açılan ekrandan cep telefonu numaranızı ve Turk Tekeom online giriş şifrenizi yazın. Eğer Turk telekom online şifrenizi bilmiyorsanız *952# yazıp arama tuşuna basın ve Türk Telekom online şifrenizi öğrenin. Sisteme giriş yaptıktan sonra hesabınızdan çağrı detaylarınızı öğrenebilirsiniz.

Vodafone görüşme detayı

http://www.vodafone.com.tr adresine girin ve sağ üstte online self servise giriş bölümüne tıklayıp cep telefon numaranızı ve online şifrenizi girin. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız telefonunuzun mesaj bölümüne girip "S" yazın ve gönderilene "7000" yazıp mesajınızı gönderin. Şifreniz kısa sürede gelecektir. Sisteme giriş yaptığınızda görüşme detaylarına ulaşabileceksiniz.Son olarak; bu sistemlerden mesaj içeriklerine ve ses kayıtlarına ulaşamazsınız. Hangi saatte nereye mesaj atıldığını, hangi numaranın arandığını, konuşma sürelerini, üyesi olduğunuz tarifeleri ve tarifelerden kesilen ücretleri vs. görebilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

1 Mart 2014 Cumartesi

Android twitter uygulamasından nasıl çıkış yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Android işletim sistemine sahip telefonlarda yüklü olan twitter uygulamasından çıkış yapmak isteyenler "twitterdan çıkış yapamıyorum" şeklinde sitem ediyorlardı. Bu sitemlerinde haklı da sayılırlar. Çünkü mobil twitterda çıkış yapmak tek bir tıklamayla olmuyor maalesef.

* Eğer android kullanıyorsanız twitter uygulamasındayken menü tuşuna ya da sağ üstteki üç nokta simgesine tıklayıp ayarlar diyin.

* Ayarlar dedikten sonra açılan ekranda profil isminize tıklayın.

* En aşağı inip "çıkış" dediğinizde twitterdan çıkış yapmış olursunuz.Bu işlem neden böyle uzun derseniz biz de bilmiyoruz. Belki de Twitter kullanıcıların daha fazla online olmasını istiyordur.


Normal mobile.twitter.com adresinden twitter'a girmiş olanlar ise üstte "ben"e tıklayıp tweet sayısının hemen altında dişli çark simgesine tıklayıp "çıkış" yazısına tıklayabilirler.


Yukarıda eski android sürümü anlatılmıştır, güncel android sürümlerinde twitterdan çıkış yapma işlemi aşağıdaki gibidir.

Twitter android uygulamasındayken sol üstte bulunan üç çizgi simgesine dokunun.


Ardından açılacak seçeneklerde "Ayarlar ve gizlilik" yazısına dokunun. 
Sonrasında açılacak seçeneklerden "Hesap" seçiniz.
Ve son ekrana geldik. Bu ekranda ise aşağıya doğru iniyoruz. En aşağıda bizi çıkış yap seçeneği bekliyor. Çetrefilli görünen bu işlemin sonucunda telefondan twitter çıkışı yapabiliyoruz nihayet. Eski sürümlerde olduğu gibi bu sürümlerde de twitter'dan çıkış yapma işi biraz uzun. Twitter'dan çıkış yapmak hesabı dondurmak ya da silmek anlamına gelmez. Kapıyı güvenli bir şekilde kilitleyip çıkıyorsunuz ve anahtarınız olan şifrenizle tekrar uygulamaya girebileceksiniz. 


Sponsorlu Bağlantılar

16 Şubat 2014 Pazar

Arv ne demek? Arv anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Twitter'da sıkça kullanılan ve ilk defa görenler tarafından ne olduğu anlaşılmayan bir kısaltma var; arv. Twitter'da arv gibi birçok kısaltma sözcük var ama son zamanların en sık kullanılan sözcüğünün bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kısaltmanın açılımı "Allah rahatlık versin"dir.

Arv şeklinde yazılmasının nedeni hem twitterda 140 karakter sınırlaması hem de sosyal medya ve kısa mesaj servislerinde insanların kısaltmalardan hoşlanmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

13 Şubat 2014 Perşembe

Sağlık güvencesi sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalandınız ve hastaneye gitmeye karar verdiniz, fakat merak ediyorsunuz "sağlık güvencem var mı?, sağlık sigortamın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?" diye soruyorsunuz. Bu sorularınıza cevap bulmak için belki sgk binasına belki de eczaneye gitmeyi düşünüyorsunuz fakat bu sorunun cevabı internette.

Şifresiz bir şekilde esgm sitesine girdiğinizde sağlık güvenceniz olup olmadığını görebilirsiniz. Bunun için buradan giriş yapın ve bilgilerinizi nüfus cüzdanınıza göre girin. Ardından sorgula diyip girişi sağlayın. Gelen ekrandan sağda provizyon sorgulama seçeneğine tıklayıp "sağlık provizyon" yazısına tıklayın. Sorgulama tarihi olarak hang tarihte sorgu yapıyorsanız o tarihi girdikten sonra sorgula diyin.

Sorgu sonucu olarak sigorta durumunuza göre bir şeyler yazacak. Sonucunda "provizyon alabilir" diyorsa eğer sağlıktan yararlanabilirsiniz demektir bu. "provizyon alamaz" yazıyorsa eğer bu durumda sağlık güvenceniz yok demektir. Gss borcu olanlarda da "provizyon alamaz" yazısı görünebilir. Çünkü gss yasasına göre kişi gss borçlarını ödemeden muayene olamıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

12 Şubat 2014 Çarşamba

E-Devlet'e nasıl üye olunur? Sisteme nasıl girilir?

Sponsorlu Bağlantılar

E-Devlet sistemine üye olmak için şifre almak gerekir. Şifre aldıktan sonra kayıt olduğunuz anlamına gelir. Aşağıda Ptt'den şifre alma ve sonrasında bu bilgilerle sisteme giriş adımları anlatılmıştır. Fakat yeni gelişmeler PTT'ye gitmeden de e-devlet şifresi almayı da mümkün kıldığından, internetten e-devlet şifresi alma konusuna da göz atabilirsiniz. Klasik yöntemle devam etmek isteyenler aşağıdaki anlatımı takip edebilirler. 

E-Devlet şifresi nereden alınır?

E-Devlet parolası PTT merkezlerinden 2 TL karşılığında alınır. 2 TL ve nüfus cüzdanınızı görevliye uzattığınızda size bir zarf verecek ve bu zarfın içinde size ait E-Devlet şifresi bulunacak. Zarfı kimseye vermeyin, sadece size aittir bu parola. e-devlet şifre alma ücreti zaman içinde değişebilir.

Peki şifreyi aldık, şimdi ne yapacağız? Nasıl giriş yapacağız?

https://www.turkiye.gov.tr adresine gideceğiz ve sağ üstte sisteme giriş butonuna tıklayacağız.  Kimlik doğrulama sistemi ekranı gelecek ve buradan T.C kimlik no yazdıktan sonra e-devlet şifresi yazılacak. E-Devlet şifresi zarfın içinde yazar. Şifreyi yazdıktan sonra "sisteme giriş yap" butonuna tıklayacağız ve şifre değiştirme ekranı karşılayacak bizleri. E-Devlet'e ilk girişte sistem bizden parolamızı değiştirmemizi isteyecek. Buradan geçerli parolanızı zarfın içindeki gibi yazacağız ve yeni şifre, yeni şifre tekrarına unutmayacağımız bir şifre gireceğiz. Sonra kaydet diyecek ve asıl E-Devlet şifremizi belirleyeceğiz.

Zarfın içindeki şifre geçici e-Devlet şifresidir. İlk girişten sonra o parolaya ihtiyacımız olmayacak. Bundan sonra işlem yapacağınız şifre değiştirme işlemi yapıp yeni girdiğiniz şifredir. Sisteme giriş yaptıktan sonra yapmak istediğiniz işlemler için "hizmet listesi"ni kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Askıya alınan twitter hesabı geri açılabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Twitter'da da diğer sosyal paylaşım sitelerinde olduğu gibi hesaplar kapatılabiliyor. Hesaplar çok şikayet edilmekten veya spamdan, hesap taklidi gibi konulardan dolayı kapatılabiliyor. Peki kapatılmış bir twitter hesabını geri açabilir miyiz? Kesin olmamakla birlikte bazen hesaplar değerlendirilmeye alınıp açılabiliyor. Bu yönden şansınızı denemenizde fayda var. Eğer hesabınız askıya (account suspended) alındıysa genellikle ilk sefer uyarı kutucuklarını doldurarak hesabınızı açabilirsiniz. "Bu hesabı kullanmaya devam etmek için lütfen onayla" kutucuklarını işaretleyip güvenlik kodunu girdikten sonra hesabınız açılır.

Eğer tekrar hesabınız askıya alınıp kapatılırsa buradan Twitter'a durumunuzu arzetmeyi deneyebilirsiniz. Regarding kısmında suspended account seçip subject kısmına "my account" yazabilirsiniz. Description of problem kısmında ise sorununuzla ilgili açıklama girebilirsiniz. Twitter isminizi, adınızı, mailinizi yazdıktan submit diyin. Telefon numarası yazmak zorunlu değil. Birkaç gün içinde size dönüş yapılacaktır, eğer talebiniz olumlu karşılanırsa hesabınız geri açılır. İngilizce bilmiyorsanız hazır kalıpları kullanabilir veya google translate, yandex translate programlarından yardım alarak kısa ve öz bir şekilde sorununuzu dile getirebilirsiniz.

Tekrar belirtelim ki bu yöntemleri kullanarak hesabınızı açmanız garanti değildir. Sadece hesabınızın açılması için makul taleplerde bulunursunuz ve bu yöntemlerle hesabını açmış kişiler de mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

11 Şubat 2014 Salı

Dondurulan ve silinen twitter nasıl açılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce twitter hesap silme ve dondurma konusunu işlerken belirtmiştik ki silinen hesaplar 30 gün içinde geri açılabilir. Eğer hesabınızı silmenizin üstünden 30 günden fazla bir zaman geçmişse bu durumda twitter hesabınızı geri açamazsınız. Çünkü twitter hesap silerken "30 gün bilgilerinizi tutarız" şeklinde uyarı veriyor. 30 günün sonunda ise bilgileri sildiğinden, dolayısıyla artık o üyeliğe ait bilgilere ulaşılamayacağını söyler bize twitter.

Peki dondurulan Twitter hesabı nasıl açılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dondurulan twitter hesabı 30 gün içinde geri açılabilir ve aynı üyelikle, bilgilerle kullanılmaya devam edilebilir. Bunu yapmak içinse Twitter bilgilerinizle giriş yapmanız yeterlidir. Kullanıcı mail/cep no ve şifrenizi girdiğinizde twitter hesabınız tekrar açılır. 

Dondurulan hesap açıldığında takipçilerin ve tweetlerin silinmesi normal kabul edilir. Twitter'a göre 24 saat içerisinde birçok ayar geri gelecektir. Tweetler de takipçiler ve beğeniler normale dönecektir. Bu süreçte sabırlı olmalı ve süreyi beklemelidir. Yine Twitter yardım sayfasının belirttiğine göre 48 saat geçmesine rağmen hâlâ hesap kendine gelmeiyor ve eksik bir şeyler varsa Twitter ile iletişime geçilmelidir. İletişim linki: https://help.twitter.com/forms

Sponsorlu Bağlantılar

10 Şubat 2014 Pazartesi

Hastane kontrol için randevu almaya gerek var mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Hastanelerde muayene sonrasında kontrole gidilir bilirsiniz. Eğer muayenenizin üzerinden 10 gün geçmediyse kontrol için merkezi hekim randevu sisteminden randevu almadan hastaneye gidip danışmadan fiş alabilirsiniz. Şayet muayenenizin üzerinden 10 günden fazla bir süre geçtiyse bu durumda yeni bir randevu almanız gerekir.

Buradaki 10 gün süresini açıklığa kavuşturmak gerekir. 10 gün içinde tekrar giderseniz hem kontrol fişi alabilirsiniz hem de doktorunuz size ilaç yazabilir. Ama 10 günden sonra giderseniz ve randevu almazsanız kapıda bekleyen hastalardan sonra fırsat bulup doktora görünebilirsiniz belki ve doktorunuz kontrol fişiniz olmadan tahlillerinize bakabilir isterse. Tabi sonrasında size ilaç yazamayacak. Çünkü fişsiz kontrole gittiniz ve ilaç yazılması için girişinizin olması gerekir. Giriş için de yeni bir randevu gerekir.

Not: Konu 2014 yılına aittir ve hastanelerde bazen farklı uygulamalar olabilmektedir. Son bilgilere göre bazı bölümlerde 10 gün geçmemiş olmasına rağmen kontrol için ayrıca randevu almak gerektiği belirtilmiştir. Normal randevunuza giderken sekreterden kontrol için randevu almaya gerek olup olmadığını sormanızda, bunun kaç gün geçerli olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Güncellenen Konu: Mexc referans kodu

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen facebook hesabı geri açılabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook'ta mevcut özelliklerden biri de hesap silmektir. Ayarlardan kişi istediği zaman hesabını silebilir. Fakat daha sonra hesabını geri açmak isteyebilir. Ama maalesef bu isteğin karşılığı yok, facebook hesabı geri açılmaz. Eğer yaptığınız işlem facebook hesabımı kalıcı olarak sil işlemiyse maalesef bir daha aynı hesabı açamazsınız. Tabi aynı ismi alıp yeni bir facebook hesabı açabilrsiniz ama eski hesabınıza ait bilgiler size tekrar geri verilmez. Bunun içindir ki facebook hesabını silenler silme aşamasındaki uyarılara dikkat etmeliler.

Sadece Facebook'ta değil diğer tüm sitelerde silme aşamasına dikkat edilmeli, silmenin tam olarak ne anlama geldiği anlaşılmalı ve hesap dondurmayla karıştırılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli numara öğrenme

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu kişinin canı sıkan gizli numaralar bildiğiniz gibi engellenebiliyor. Küçük bir ayarla bundan böyle sizi arayan özel numaralar size ulaşamadan hattınızın özel nolara kapalı olduğu bilgisini alıp böylelikle sizi arayamazlar. Fakat hattınızı özel numaralara kapatmamışsanız eğer bu durumda arayan kişilerin kim olduğunu merak edersiniz.

Birçok kişi internette gizli numara öğrenme konuları açmakta ve bunun öğrenilme yöntemini sorgulamaktadır. Burada ise özetle bunun bireysel olarak elde edilemeyeceğini fakat kişi rahatsız ediyorsa suç duyurusunda bulunulabileceğini söyleyebiliriz. Yani eğer gizli numaradan arayan kişinin sadece numarasını ve ismini öğrenmek istiyorum diyorsanız şimdilik bu mümkün değildir, fakat yasal yollardan sizi rahatsız eden özel numaraların saat-tarih bilgisini vererek kişinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli arama nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer birini ararken numaranızı gizlemek yani "özel no" yapmak istiyorsanız telefonunuzun ayarlarından bunu yapmanız mümkündür. Her telefonda bu ayar farklı yerde olduğundan Turkcell, Vodafone ve Avea için geçerli olan özel numaradan arama kodunu aşağıya yazacağız. Eğer bir kişiyi özel numaradan aramak istiyorsanız hangi hatta sahip olursanız olun şu şekilde arama yaptığınızda aradığınız kişinin telefonundan numaranız gizli olur.

#31#0532....  Şeklinde arama yaptığınızda numaranızı özel yapmış olursunuz. Tabi buradaki 532 tamamen örnektir, siz hangi telefonu arıyorsanız #31# yazıp sonra numarayı ekleyip öyle arama yapacaksınız.

Yine belirtmek gerekir ki aradığınız kişi gizli numara engelleme ayarı yapmışsa eğer bu durumda telesekreter araya girecek ve aradığınız kişinin özel numaradan gelen çağrıları kabul etmediğine dair bilgi verecek size.

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli numara engelleme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Birçoğumuz özel numaralardan aranıyoruz. Bazen aramalara yetişemediğimiz için kişiyi arayamadığımız gibi aramaya yetişsek bile gizli numaradan arayan şahsın konuşmadığını veya rahatsız edici şeyler söylediğine de şahit oluyoruz. Özel numarayı telefonumuzdan görüntüleyemediğimiz için kişinin kim olduğunu bilmiyor, taciz edilmeye devam ediyoruz. Eğer yeterince sıkıldınız ve gizli numaradan gelen çağrılara telefonu kapatacağım diyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell veya Avea hattı kullanıyorsanız *253# tuşlayarak hattınızı özel numaralara kapatabilirsiniz.

Vodafone hattınız varsa mesaj bölümünde GIZLI AC yazıp mesajın gönderildiği numara olarak 7046'yı seçerseniz hattınızı özel numaralara kapatabilirsiniz.

Gizli numara engelleme işlemi işte bu kadar basit.

Sponsorlu Bağlantılar

Yandex.Metrica