31 Temmuz 2021 Cumartesi

Telegram test ve anket oluşturma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Telegram gruplarında, kanallarında test ve anket oluşturabilirsiniz. Gruplarda yöneticiler ve yöneticiler izin verdiği sürece kullanıcılar da anket ve test oluşturabilirler. Testler de anket bölümünden hazırlanmaktadır. Nasıl yapıldığına hemen bakalım.

Telegram'da nasıl anket oluşturulur?

Eğer Pc Telegram kullanıyorsanız gruptayken sağ üst köşede üç nokta simgesine, ardından "anket oluştur" a tıklayın.


Mobil  Telegram kullanıyorsanız mesaj yazın bölümünde ataş simgesine, ardından çıkan seçeneklerden "anket" e dokunabilirsiniz. 


Soru bölümüne anket sorusunu yazın. Örneğin internetdostu'nu beğeniyor musunuz? şeklinde bir soru yazdık. Anket ayarları bölümünde "bir seçenek ekle" yazan bölüme Evet yazıyoruz, sonra yeniden "bir seçenek ekle" bölümüne bir de Hayır yazıyoruz. Böylelikle iki seçenekli bir anket oluşturuyoruz. Fikrini gizli şekilde ifade etmek isteyenlere imkân tanımak için "anonim oylama" diyoruz. Eğer siz kimin ne oy verdiğini görmek isterseniz anonim oylama tikini kaldırmanız gerekir. Diğer seçeneklere dokunmadan oluştur dediğimizde anket oluşturma işlemimiz tamamlanmış oluyor. 


Telegram'da test oluşturma

Soru cevaplardan hoşlanıyor ve grubunuzdakileri teste teşvik ediyorsanız eğer Telegram'ın test oluşturma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Test oluşturma anket bölümünden yapılmaktadır. Yukarıdaki işlemleri takip edip anket oluşturma bölümüne gelin. 


Anket bölümünü açıyoruz ve soru olarak güneş sisteminde kaç gezegen var? şeklinde sorumuzu soruyoruz. Birkaç yanıt eklemek için anket ayarları bölümüne 9,8,7 şeklinde seçenekler ekliyoruz. Ayarlar bölümünde test modunu seçiyoruz. Ardından doğru seçeneği 8 olarak işaretliyoruz. Açıklama bölümüne yanlış cevap verildiğinde yazılacak ifadeyi isteğe bağlı olarak yazıyoruz. Örneğin: Güneş sistemine çalışmalısın gibi. Anonim oylamayı yine işaretleyip işaretlememe hakkımız var. Eğer kimin ne cevap verdiğini görmek istiyorsak anonim oylama tikini kaldırıyoruz. Anketi oluştur diyoruz ve test anketi gruba gönderilmiş oluyor. Yukarıdaki örnekte doğru seçeneği 8 olarak işaretlemiştik. Şimdi testimizin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için bilerek yanlış cevap olan 7'yi seçelim. 


Görselde de gördüğünüz gibi soruya yanlış cevap verdik ve güneş sistemine çalışmalısın şeklinde bir uyarı aldık. Bu şekilde sizler de Telegram gruplarında test oluşturabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konuyla ilgili soruları buradan sorabilir veya konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızda nazik olmaya özen gösteriniz. Eğer "adsız" olarak görünmek istemiyorsanız yorumlama biçiminden size uygun olanı işaretleyip hesaplarınızla yorum yapabilirsiniz. Yorum yazdıktan sonra "yayınla" deyin, yorumunuz en kısa sürede moderatör tarafından kontrol edilip yayınlanacaktır.

Yandex.Metrica