13 Mayıs 2022 Cuma

Delist ne demek? Coinler nasıl delist olurlar? Luna'nın delist olması ne anlama gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Son günlerde Terra Luna faciasından sonra delist sözcüğünü çok duyar olduk. Bu sözcük dönem dönem başka coin ve tokenler için de kullanılmaktadır. Delist anlam itibariyle listede olmayan ya da listeden çıkarma anlamına gelir. Kimi sözcüklerin başına gelen "de" o şeyi olumsuz kılar. Örneğin aktifin anlamını hepimiz biliriz, deaktif ise aktif olmayan anlamına gelir, sözcüğün başına gelen "de" onu olumsuz kılmıştır. Delist de "listede olmayan" "listeli olmayan" gibi bir anlama gelir. 

Borsaların coin ve tokenleri delist etmesi ne demek?

Kripto para borsaları çeşitli nedenlerden bazı coin ve tokenleri listelerinden çıkarırlar. Yani bir borsa nasıl x coini listeliyorsa aynı şekilde x coini listeden de çıkarabiliyor. Kısacası o borsa artık o coinin alım satımına izin vermez, trade menüsünden de kaldırır. Bir coinin bir borsada "delist" olması tüm borsalarda delist olacağı anlamına gelmeyebilir. Her borsa kendi içinde bir sebeple o coini listesinden çıkarabilir yani delist edebilir. 

Delist edilen bir coin o borsada yeniden listelenebilir mi?

Bu pek karşılaşılan bir durum değildir. Borsalar delist ettikleri coini genelde tekrar listelemezler. Fakat nadiren de olsa tekrar listeledikleri de olmuştur. Örneğin FEG Token'ın Çin başkanını karikatürize eden başka bir token ile işbirliği ettiklerine dair bir haberin yayılması üzerine Gateio ve Mexc gibi borsalar FEG tokeni delist etmişlerdir fakat bir süre sonra FEG Token'ın bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtmesi, ayrıca özür dilemesi üzerine Gate.io yeniden listelemiştir. 

Delist edilen bir coin - tokenim var, ne olacak? Delist edilen coinden para çekilir mi?

Birçok kişi listeden çıkarılan coinlerin borsada kaldığını ve bununla ne yapacaklarını bilmediklerini söylemektedirler. Genellikle bir coin delist olduktan sonra bir süre çekme ve yatırmaya kapalı olur. Borsa bununla ilgili bir duyuru yayınlar ve çekmeye açık hale gelir. Bu coinleri delist olan borsada paraya çeviremezsiniz ama yatırmaya açık olan bir borsaya transfer edebilirsiniz. 

Luna Binance'ten neden delist edildi?

Binance Ceo'su CZ twitter'da Luna'yı neden delist ettiklerini açıklamıştır. En temel sebep çok fazla sayıda Luna'nın basılıp piyasaya sürülmesi ve Binance'e bu konuda net bilgi verilmemesi, bu da kullanıcıların bilmeden Luna alıp zarar etmelerine sebep olmuştur. Çünkü onbinlerce kat düşen Luna diplerde dahi düşmeye devam etmekteydi. Kimsenin o bölgelerde alıp kâr etme şansı yoktu, bu sürekli düşüşün sebebi olağanüstü artan arzdı. Bir parayı ne kadar basarsanız değeri o kadar düşer. Luna bunları yakacağına dair bir bilgi de vermediğinden ve CZ'nin deyimiyle bu konuda cevap vermediğinden delist edildiği bilgisi verilmiştir. Fakat yine de kullanıcılar Binance ve CZ'yi bu kararı neden bu kadar geç verdiği konusunda suçluyorlar. Gerçekten de günlerdir her kademeden alan kullanıcılar zarar etmişlerdir. 

Binance'ten delist edilen Luna ne olacak? Yeniden listelenir mi? Elimde Luna var ne yapabilirim?

Luna ekibi gerekli özveriyi gösterirse, arzı yakarsa ve eski güveni verirse bir ihtimal Binance'te yeniden listelenebilir, fakat kişisel yorumumuz bunun artık çok zor olduğu yönünde. Binance listeleme kriterleri bile farklıyken delist ettikleri bir coini yeniden listeleyebilecekleri ihtimali bizce pek yakın görünmüyor, bu bizim kişisel yorumumuz

Elimdeki Terra (Luna) coinler ne olacak? 

Binance ya da diğer borsalarda elinizde Luna var ve delist olduysa çekme menüsünde Luna'nın "çekime" açık olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kapalıysa borsanın duyurusunu bekleyiniz. Luna çekime açıldığında listeli olduğu başka borsaya transfer edebilirsiniz. Bu konuda coin transferi konumuzu okuyabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konuyla ilgili soruları buradan sorabilir veya konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızda nazik olmaya özen gösteriniz. Eğer "adsız" olarak görünmek istemiyorsanız yorumlama biçiminden size uygun olanı işaretleyip hesaplarınızla yorum yapabilirsiniz. Yorum yazdıktan sonra "yayınla" deyin, yorumunuz en kısa sürede moderatör tarafından kontrol edilip yayınlanacaktır.

Yandex.Metrica